Zostać archeologiem w młodym wieku - wyjazd do Peru

Kampania się zakończyła

40%

postęp

1222

z 3000 PLN
do końca (31-10-2018 g. 23:59)

zbiórka ciągła
Zbieram środki na wyjazd do Peru na prace wykopaliskowe w sierpniu 2019. Wyjazd jest w formie wolontariatu dla młodzieży.

MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!

Witam! Jestem Julia i moim największym marzeniem jest wyjazd do Peru w ramach wolontariatu organizowanego przez Projects Abroad. Jest to niebywała szansa, aby pracować wśród znanych i cenionych na całym świecie archeologów przy najsłynniejszych zabytkach kultury Inków i Wari.

Plan dla wielu może wydawać się niemożliwy do realizacji. Ale według mnie, mimo młodego wieku, mam prawo do spełniania marzeń, nawet tych najbardziej ambitnych. Wystarczą dobre chęci, determinacja, cierpliwość i głowa pełna pomysłów, aby zdobywać najwyższe szczyty!

"Believe it, achieve it"

OPŁATA ZA PROJEKT - 9 395zł
BILETY LOTNICZE - ok. 4 000zł
KOSZT SZCZEPIEŃ - ok. 500zł
KIESZONKOWE

Wybrałam za cel kwotę 3000 zł, gdyż nadal mam nadzieję, że los się uśmiechnie do mnie i w inny sposób będę mogła zdobyć resztę pieniędzy. Proszę tylko o część, lecz to i tak bardzo wiele! <3

CZYM JEST PROJECTS ABROAD?

Projects Abroad to wiodąca międzynarodowa organizacja wolontariacka z siedzibą w Wielkiej Brytanii i biurami w ponad 50 krajach na całym świecie. Dzięki globalnym zasięgom oferują najszerszy zakres wolontariatów i szeroki wachlarz lokalizacji, w których można je realizować. Ich personel jest aktywny 24/7, po to aby być pewnym, że ich wolontariusze wykorzystują w pełni swoje doświadczenie i pozostawiają trwały i pozytywny wpływ na społeczności, w których realizują swój wolontariat.

W 2017 roku Projects Abroad świętuje 25 lat wspierania wolontariatu międzynarodowego. Od 1992 roku wysłali wolontariuszy do 38 krajów i pomogli ponad 100 000 osobom na całym świecie.

project-c287c613-66fe-49da-a50a-cc1d04cc9a921529953841-content-0x0.jpg

DLACZEGO WOLONTARIAT?

Pragnę wziąć udział w wolontariacie, gdyż niesie to za sobą wiele korzyści. Prócz podnoszenia poziomu życia mieszkańców, wyjazd przyczynia się do rozwoju zdolności językowych wolontariusza, jego umiejętności interpersonalnych, takich jak praca zespołowa, umiejętności organizacyjne czy adaptacja społeczna i pozwala zdobyć międzynarodowe znajomości. Praca podczas pobytu sprzyja rozwojowi intelektualnemu i osobistemu, wspomaga rozwój cech osobowościowych i zdolności komunikacyjnych. Podczas pobytu istnieje możliwość nauki nowego języka, poznania odmiennej kultury lokalnych mieszkańców oraz ich tradycji. Jest to oczywiście cenne doświadczenie, ponieważ może pomóc zweryfikować kierunek studiów. Aktualnie jestem na etapie szkoły średniej, zatem jest to szczególnie ważne dla mojej przyszłości.

WOLONTARIAT W RAMACH PROJEKTU

Projekt kultury Inków i Wari” to idea umożliwiająca czynny udział w archeologicznych badaniach inkaskiego dziedzictwa w Peru.

Pobyt rozpoczyna się w Cusco – dawnej stolicy Imperium Inków. Z Cusco wolontariusze udają się do małej andyjskiej wioski Hutyro, będącej głównym miejscem realizacji projektu. Otoczeni oszałamiającymi widokami And, pomagają w odkrywaniu i oczyszczaniu tarasów oraz budowli inkaskich, pracując z zespołem archeologicznym pod kierownictwem pracowników Peruwiańskiego Narodowego Instytutu Kultury. Ważnym elementem będzie również pomoc młodzieży przy wykopaliskach i konserwacji antycznych ruin uszkodzonych przez turystów w Parku Archeologicznym Sacsayhuaman, który zaraz po Machu Piccu jest najbardziej spektakularną Inkaską budowlą. Ponadto do ich obowiązków będzie należeć pomoc w pracach wokół domu, w których zamieszkują, oraz udział w pracach przygotowawczych projekty edukacyjne przeznaczone dla lokalnej społeczności.

W trakcie pobytu w Peru wolontariusze odwiedzają archeologiczne perły tego wyjątkowego kraju, w tym Ollantaytambo  miejsce, w którym Inkowie brali udział w swej ostatniej bitwie z konkwistadorami, oraz wspaniałe Machu Picchu. Podczas wycieczki na Machu Picchu zwiedzają nie tylko jego ruiny  nie bez powodu uznawane za jeden z nowych cudów świata, ale i pobliskie, pełne uroku kolorowe miasteczka i sklepiki. Ostatnią noc w Peru ponownie spędzają w Cusco, bawiąc się i integrując z resztą uczestników projektu.

Więcej informacji tutaj (kliknij)

JAKI JEST PLAN WYJAZDU?

JAKIE SĄ OPŁATY?

Opłata za każdy projekt obejmuje:

– Zakwaterowanie & wyżywienie (3 razy dziennie)

– Transport z i na lotnisko w kraju realizacji projektu

– Ubezpieczenie zdrowotne

– Szkolenie kulturowe w kraju realizacji projektu

– 24-godzinną opiekę naszego lokalnego personelu w kraju realizacji projektu

– Pomoc w nagłych wypadkach naszego międzynarodowego zespołu reagowania kryzysowego

– Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas pracy wolontaryjnej

– Pomoc opiekuna merytorycznego w instytucji, w której realizowany jest wolontariat

Opłata nie obejmuje:

– Kosztów biletu lotniczego (wszelkie dofinansowania przeznaczam na to!)

– Kosztów ewentualnych szczepień

– Ewentualnych kosztów uzyskania wizy

– Wydatków osobistych (tak zwane kieszonkowe)

DLACZEGO MUSZĘ PŁACIĆ ZA WOLONTARIAT?

Projects Abroad to niezależna organizacja, której źródła dochodów nie pochodzą ani z rządowych dotacji, ani od lokalnych organizacji, z którymi współpracują, ani z akcji crowdfundingowych. Rzadko mogą liczyć na wsparcie ze strony rządów krajów, zmagających się z innymi problemami, które także wymagają nakładów finansowych. Aby utrzymać projekty, które realizują, muszą sami zadbać o dostateczne środki na administrowanie nimi. To główny cel, na który przeznaczone są środki, które płaci uczestnik ich projektów. Prócz tego, część przeznaczona jest na utrzymanie i opiekę wolontariusza w trakcie trwania projektu oraz na dalszy jego rozwój. Dzięki temu mogą one stawać się jeszcze lepsze i pełniej pomagać swoim beneficjentom.

Procentowo na co przeznaczone są pieniądze:

SKĄD POCHODZĄ UZBIERANE PRZEZE MNIE ŚRODKI?

Pieniądze zbieram już właściwie od 16. roku życia, niestety wiek uniemożliwia mi pracę na stałe. Bardzo trudno pogodzić szkołę, naukę, obowiązki, dodatkowe zajęcia jak ochotnicza pomoc przy pracach wykopaliskowych w moim mieście czy dodatkowe zajęcia z angielskiego, dzięki którym komunikacja w obcym kraju będzie łatwiejsza. Mimo tych trudności zostałam zatrudniona na okres ośmiu miesięcy w mennicy jako sprzedawczyni monet online. Oprócz tego pracowałam wiele razy jako hostessa, prezentując dwie firmy. Jest to praca okolicznościowa, więc co jakiś czas reklamuję ich wizerunek.

Oczywiście korzystając z okazji, że nadeszły wakacje zaniosłam moje CV do kilku miejsc, ale za każdym razem spotykałam się z odmową. Nie poddaję się i szukam dalej. Wpadłam nawet na pomysł dot. dofinansowania ze strony mojego miasta, ale cały czas czekam na odpowiedź. Myślałam również o stypendium, ale mimo że spełniam wszelkie warunki związane z średnią itp., to nie zdobyłam wystarczającej punktacji (dostaje się dodatkowe punkty za mieszkanie na wsi itd.).

Naprawdę na wiele sposobów staram się sama zdobyć środki i wierzę bardzo, że kampania na PolakPomaga.pl przyspieszy ten proces! Jeśli będzie ktoś zainteresowany, mogę oczywiście wysłać CV, certyfikaty potwierdzające wiarygodność. :)

PARE SŁÓW O MNIE

Mam aktualnie siedemnaście lat, mieszkam w Starogardzie Gdańskim. Chodzę do szkoły licealnej o profilu prawno-społecznym. W czasie wolnym staram się pomagać przy wykopach na rynku mojego miasta. Poza tym należę do Młodzieżowego Koła Networkingu i udzielam się społecznie. Jeśli chodzi o archeologię, to zapragnęłam się tym zajmować w wieku trzynastu lat, gdy wyjechałam z rodziną do Egiptu. Odkąd pamiętam interesowałam się historią, więc koniecznie musiałam zwiedzić w jakimś stopniu kraj faraonów. Zaczęliśmy podróż od miasta Luksor. Wszystko zapierało wdech w piersiach, wiadomo. Ale jeden wręcz nieistotny element przykuł mą uwagę  polska flaga. Okazało się, że przy świątyni Hatszepsut pracowali polscy archeolodzy z Poznania. Właśnie od tej pory chciałam zostać archeologiem! Minęło sporo czasu, a ja jeszcze nie zmieniłam swoich planów :). To chyba dobry znak, że mimo ostrzeżeń urzędników, archeologów (że to ciężka fizycznie praca, bez wysokich zarobków) to ja nadal brnę w tą stronę.

 

PROŚBA

W realizację tego wyjazdu wkładam własne siły i środki. Mimo to nie jestem w stanie pokryć całkowitych kosztów podróży. Dlatego też zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie w postaci środków pieniężnych. Wolontariat to niepowtarzalna okazja zdobycia doświadczenia i utwierdzenia mnie w przekonaniu o słuszności wyboru studiów archeologicznych. Z pewnością wolontariat dostarczy mi wiedzy i umiejętności z dziedziny archeologii. Wierzę, że WASZA pomoc umożliwi zrealizowanie moich planów i marzeń, i będzie wkładem w rozwój i edukację mojej osoby.