Integracyjne miejsce pracy dla osób niepełnosprawnych - adaptacja lokalu.

Kampania się zakończyła

1%

postęp

406

z 30000 PLN
do końca (31-08-2018 g. 23:59)

zbiórka ciągła
Zbieramy środki na adaptację lokalu, który będzie miejscem pracy osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie i przyjaznym miejscem spotkań dla wszystkich.

KLUBOKAWIARNIA „PERSPEKTYWA” MIEJSCE PRACY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I MIEJSCE SPOTKAŃ DLA WSZYSTKICH

Z ogromnym zaangażowaniem z całym zespołem fundacji „Wspólnym Szlakiem” podjęliśmy działania zmierzające do otwarcia klubokawiarni "PERSPEKTYWA" na Bielskiej Starówce. W klubokawiarni będziemy zatrudniać osoby niepełnosprawne oraz osoby, którym grozi wykluczenie społeczne.

Klubokawiarnia ma być przedsięwzięciem biznesowym, które z jednej strony będzie uczyć osoby niepełnosprawne oraz wykluczone społecznie funkcjonowania w środowiskach zawodowych, a jednocześnie ma być to miejsce, w którym spotykają się i dobrze czują się ludzie z różnych środowisk, zdrowi i niepełnosprawni. Wierzymy, że takie miejsce jesteśmy w stanie stworzyć.

Kim jesteśmy?

Pomysł, aby powstała Fundacja Wspólnym Szlakiem pojawił się parę miesięcy temu, kiedy w naszym otoczeniu zaczęły pojawiać się osoby, które potrzebują pomocy w różnych aspektach życia. Zastanawialiśmy się, jak jesteśmy w stanie pomóc tym ludziom. Początkowo fundacja miała być dedykowana wyłącznie osobom dotkniętym autyzmem i chorobą Aspergera, jednak w trakcie działań fundacji okazało się, że tego typu pomocy potrzebuje dużo szersze grono osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie.

Największą barierą wykluczającą z życia społecznego osoby niepełnosprawne są ograniczone możliwości znalezienia pracy oraz brak instytucji zrzeszających tych ludzi. Chcemy to zmienić poprzez wprowadzenie wszelkiego rodzaju działań kulturalnych i rekreacyjnych. Naszym pragnieniem jest to, aby każdy człowiek miał szanse funkcjonowania w społeczeństwie. Chcemy tworzyć przestrzeń dla ludzi z różnych środowisk, z różną niepełnosprawnością, ale także i dla ludzi zdrowych.

Na co zbieramy?

Fundacja „Wspólnym Szlakiem” realizuje program, który ma na celu stworzenie miejsc pracy oraz przestrzeni do rozwoju i życia osób z różnymi dysfunkcjami. Głównym projektem realizowanym obecnie w ramach projektu „Klubokawiarni” jest remont i przystosowanie lokalu, który znajduje się przy ulicy Słowackiego 4 w Bielsku-Białej do potrzeb naszych podopiecznych.

Kiedy zobaczyliśmy po raz pierwszy lokal wiedzieliśmy, że jest to idealne miejsce do stworzenia klubokawiarni. Oczami wyobraźni widzieliśmy gwar i śmiech ludzi spędzających tam czas, czuliśmy zapach świeżo parzonej kawy… Nie przestraszyliśmy się ogromu prac, jakie trzeba będzie wykonać w lokalu tak, aby środowisko naszej klubokawiarni było dostępne, wygodne oraz przyjazne dla osób niepełnosprawnych, również tych na wózkach inwalidzkich.

 

 

W chwili obecnej jest opracowywany projekt remontu lokalu wraz z opisem technologii tak, aby lokal był przystosowany najlepiej, jak to jest możliwe. Określenie „osoba niepełnosprawna” to pojęcie ogólne, dlatego długo zastanawialiśmy się jakie kryterium przyjąć projektując przestrzeń klubokawiarni. Doszliśmy do wniosku, że punktem wyjścia dla warunków technicznych lokalu ma być swoboda dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, gdyż wiele osób niepełnosprawnych uzależnia swoją aktywność od tego, czy mogą swobodnie przemieszczać się z miejsca na miejsca i poruszać w budynkach.

Dostosowanie lokalu

Pierwszym i niezwykle istotnym elementem wymagającym dostosowania lokalu do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich są drzwi wejściowe oraz budowa pochylni ułatwiającej komfortowy i swobodny dostęp do lokalu. W planach uwzględniliśmy również przestrzeń manewrową przedsionku oraz całego lokalu. Zminimalizowaliśmy wszystkie elementy wystające poza płaszczyznę ścian tak, aby nie ograniczały powierzchni manewrowej.

Kolejnym ważnym elementem naszego remontu jest adaptacja łazienki dla osób niepełnosprawnych. Kwestia ta jest dużym wyzwaniem, gdyż wymaga wyburzenia ścian, powiększenia otworu drzwiowego, zmiany układu instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz zmian wprowadzających uchwyty, specjalną miskę ustępową, specjalną umywalkę oraz i inne elementy, które są kluczowe dla osób niepełnosprawnych.

W zakresie remontu lokal wymaga również zrzucenia odparzonych tynków oraz warstw wtórnych przemalowań, położenia tynków mineralnych, malowania. Ponadto zorganizowania szatni i toalety dla pracowników oraz zorganizowania całego zaplecza i baru zgodnie z prawem żywnościowym i również dla osób niepełnosprawnych.

Pracownicy

Osoby niepełnosprawne mają dużą motywację do podjęcia pracy zawodowej. Wierzymy, że odpowiednie przystosowanie, organizacja pracy i właściwe stworzenie stanowiska pracy oraz jego otoczenia przyczynią się do poprawy sprawności psychofizycznej naszych podopiecznych. Odbyliśmy już wstępne rozmowy z osobami niepełnosprawnymi, które chcą u nas pracować. To właśnie dla nich chcemy stworzyć klubokawiarnię i niezmiernie się cieszymy, że już w niedługim czasie wspólnie rozpoczniemy pracę. Stanowiska pracy jakie chcemy stworzyć dla naszych podopiecznych to stanowiska: menadżera lokalu, barmana, kelnerów i szefa kuchni.

Misja klubokawiarni

Klubokawiarnia jak sama nazwa mówi będzie miejscem-pokarmem zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Z uwagi na fakt, że dania będą przygotowywać osoby niepełnosprawne, wszystko ma być w lokalu proste. Począwszy od wystroju, a skończywszy na daniach. Planujemy przygotowywać głównie sałatki, zimne i ciepłe przekąski, a na deser serwować będziemy wyśmienite ciasta i desery. Chcemy wprowadzić w swojej ofercie również dania bezglutenowe oraz bez laktozy.

W „Perspektywie” będziemy regularnie organizować wydarzenia podróżnicze, prezentacje, warsztaty, koncerty, projekcje filmowe i innego rodzaju działania kulturalne. Pragniemy, aby w miarę własnych możliwości nasi podopieczni mieli kontakt ze sztuką i mogli godnie razem z nami tworzyć to wyjątkowe miejsce. Mimo że miejsce nie jest jeszcze wyremontowane, to już zorganizowaliśmy wydarzenia i warsztaty, żeby zebrać pieniądze na remont lokalu, jednak nadal potrzeby są bardzo duże.

POMÓŻCIE NAM STWORZYĆ CUDOWNĄ PRZESTRZEŃ DLA NASZYCH PODOPIECZNYCH!