Kampania się zakończyła

21%

postęp

4302

z 20000 PLN
do końca (07-12-2018 g. 23:59)

zbiórka ciągła
Hufiec ZHP Krotoszyn obchodzi 100-lecie. 14 lipca spalił się budynek, w którym mieściły się harcówki i biura hufca. Stwórzmy nowe miejsce dla zuchów i harcerzy.

Witajcie, a może harcerskie Czuwaj!

W tym roku Hufiec ZHP Krotoszyn obchodzi 100-lecie swojej działalności. 14-lipca w budynku, w którym mieścił się hufiec, wybuchł ogromny pożar. Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie, objął praktycznie cały dach i piętro poniżej. Ogromny budynek płonął, a my nic nie mogliśmy zrobić, staliśmy na dole wspierając duchem strażaków. Nie mogliśmy wejść ani na moment na poddasze, gdzie działaliśmy, aby cokolwiek uratować. Spaliło się wszystko, co było w harcówce i biurach – nie ma ścian, dachu, nie ma całego piętra. Straciliśmy dziesiątki lat dokumentacji, prób instruktorskich, kroniki, zdjęcia, sztandary, całe wyposażenie. Liczymy, że gmina i burmistrz przeznaczą dla nas jakieś pomieszczenie, ale zaczynamy tak jak sto lat temu – praktycznie od zera.

Obecna sytuacja


Dzisiaj mamy niewiele i ogromną wiarę w to, że się uda i że nie zostaniemy sami. Jesteśmy w ścisłej współpracy z Burmistrzem Krotoszyna i mamy już obiecaną siedzibę zastępczą, ponieważ do tych pomieszczeń wrócimy najwcześniej za dwa lata.

Działamy, aby do naszych tymczasowych pomieszczeń podłączono media i wykonano chociaż najważniejsze prace techniczne. Z młodzieżą, rodzicami i przyjaciółmi, którzy obiecali naprawdę ogromne wsparcie, przygotujemy wszystkie pomieszczenia. Chcemy na początek urządzić skromną harcówkę dla zuchów i harcerzy, potem pomieszczenia dla instruktorów i naszej poczty harcerskiej. W kwestii samych pomieszczeń pomoże nam samorząd. Wyposażenie pozostanie już po naszej stronie.

Czego potrzebujemy i co chcemy kupić za zebrane pieniądze

Środki na wyposażenie i odtworzenie najbardziej potrzebującego zasobu zbieramy kilkoma drogami. Za pomocą portalu Polak Pomaga chcemy zebrać środki na rzeczy podstawowe. Sytuacja po katastrofie zmienia się jak w kalejdoskopie, spływają na bieżąco oferty wsparcia i coś co jest aktualne dzisiaj, jutro ulega zmianie. Jednak zarządzanie kryzysem musi nadać kierunek i cel naszemu działaniu. Zakupy podzieliliśmy na trzy etapy. Pierwsze dwa zostaną sfinansowane ze zbiórki na portalu Polak Pomaga.

Zaczniemy od kupienia ławek, krzeseł, biurek, szafek, przyda się również jakaś wykładzina, aby zuchy mogły bawić się na podłodze. W planie jest zakup materiałów do zajęć i pomocy dydaktycznych.

Kolejnym etapem będzie zakup sprzętu elektronicznego i harcerskiego. Spalił się nasz lapotop, projektor, ekran, koszulki dla zuchów i harcerzy.

Ostatnim etapem będzie nadanie pomieszczeniom harcerskiego charakteru. Chcemy, aby nasze pomieszczenia były harcerskie, z klimatem. Niestety nasze starocie, mapy i inne sentymentalne pamiątki przepadły. Chcemy, aby na ścianę wróciła wielka mapa z całą okolicą Krotoszyna, pojawiły się murale związane z historią hufca. 

Każda złotówka będzie dla nas ogromną pomocą i nieocenionym darem serca, który wykorzystamy mądrze i z dużym rozsądkiem. 

Co dalej  czyli 100-lecie harcerstwa na Ziemi Krotoszyńskiej

Jako harcerze z Hufca ZHP Krotoszyn przez całą stuletnią historię swego działania pełniliśmy służbę Bogu i Bliźnim. Już kilka dni po utworzeniu pierwszej drużyny 7 grudnia 1918 roku nasi skauci ruszyli do Powstania Wielkopolskiego. Tak samo aktywnie działały u nas Szare Szeregi i nie zginęło harcerstwo mimo trudności w późniejszych latach. Dzisiaj jesteśmy partnerem rodziców i społeczności lokalnej i widać nas praktycznie na każdym wydarzeniu patriotycznym, kulturalnym czy też sportowym. Jesteśmy i będziemy, mimo trudności, dalej nieść pomoc bliźnim i wychowywać dalsze pokolenia młodych wspaniałych ludzi.

Dajemy słowo harcerza, że rozliczymy się publicznie z każdej złotówki, a zaufania nie zawiedziemy. 

A 7 grudnia, tak jak sto lat temu, staniemy z nowym sztandarem ufundowanym przez bratni Hufiec ZHP Ostrów Wielkopolski z podniesionym czołem, dumni ze swojej historii i jeszcze bardziej związani ze społecznością lokalną. 

Czuwaj!

Instruktorzy Hufca ZHP Krotoszyn 

Film z Rzeczy Krotoszyńskiej z pożaru

https://www.facebook.com/rzeczkro/videos/1941951399200353/

Film z Gazety Lokalnej

https://www.facebook.com/glokalna/videos/1761700803917011/