Ratujmy grób, w którym pochowamy Generała Ścibor-Rylskiego

Kampania została sfinansowana!

106%

postęp

57030

z 53800 PLN
do końca (10-08-2018 g. 23:59)

zbiórka ciągła
Grób gdzie spocznie Generał Ścibor-Rylski jest w dramatycznym stanie. Generał i jego żona, Bohaterka AK, zasługują na naszą pamięć. Odbudujmy Ich grób!

Zabytkowy grobowiec bohaterki narodowej jest w dramatycznym stanie. Teraz zostnie w nim pochowany Bohater narodu polskiego, Generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Tylko my możemy go ocalić

XIX wieczny zabytkowy grobowiec, w którym pochowana jest bohaterka Powstania Warszawskiego, as wywiadu Amii Krajowej, Zofia Rapp-Kochańska-Ścibor-Rylska, ps. Marie Springer jest w dramatycznym stanie i wymaga niezwłocznej renowacji. W grobie zostanie pochowany również Generał Zbigniew Ścibor-Rylski.

Pamięć o bohaterach to nasz obowiązek

Dla każdego narodu nakazem najwyższym jest pamięć o najważniejszych wydarzeniach w jego historii. Powstanie Warszawskie to jedna z najistotniejszych bitew, która także dziś kształtuje nasze obywatelskie postawy. Każdego 1 sierpnia, w rocznicę Powstania tysiące ludzi oddaje cześć bohaterom, którzy nie zawahali się stanąć do nierównej walki w imię wolności. Tymczasem groby wielu bohaterów Powstania niszczeją zapomniane. To szczególnie dotkliwe dla żyjących bohaterów Warszawy. To o co proszą dziś, to by o nich pamiętać także po ich śmierci. Dziś, dbając o powstańcze groby możemy zapewnić ich o naszym szacunku, podziwie i pamięci.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/ratujmy-mogily-powstancow/qqvf56e

Marie Springer - zapomniana przez Polskę bohaterka narodowa  

Zofia Rapp-Kochańska, pseudonim „Marie Springer” była wywiadowczynią Komendy Głównej Armii Krajowej na terenie III Rzeszy. Jej bohaterskie czyny budzą dziś niedowierzanie: ustaliła miejsce pobytu pancernika „Tirpitz”, zdobyła plany fabryki akumulatorów dla łodzi podwodnych w Hamburgu, uczestniczka Powstania Warszawskiego, wdowa po cichociemnym por. Janie Kochańskim ps. „Maciek”, później żona Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. 

Bohaterski życiorys

W czasie II wojny światowej działała na trasie Warszawa – Berlin – Hamburg – Heidelberg – Hanower –Ludwigshafen – Saarbücken. Dzięki zdobytym przez nią planom, samoloty RAF mogły dokonać precyzyjnego nalotu na fabrykę akumulatorów dla łodzi podwodnych w Hamburgu. Udało się jej ustalić miejsce pobytu pancernika „Tirpitz”, bliźniaka okrętu „Bismarck”, ukrywającego się w jednym z norweskich fiordów. Po jej informacjach „Tirpitz” został zatopiony przez Brytyjczyków.

Została aresztowana przez Gestapo wraz z mężem 1 listopada 1943 we Lwowie będąc w ósmym miesiącu ciąży. Uciekła ze szpitala dzięki pomocy osób zaangażowanych w tę akcję: Michaliny Wieszeniewskiej „Ciotki Antosi”, sędziego Tadeusza Semadeniego i por. „Agatona” Stanisława Jankowskiego. Poszukiwana przez Gestapo, 4 stycznia 1944 w Warszawie urodziła syna Macieja. Jej mąż więziony był na Pawiaku, z którego wyprowadzono go 16 lutego 1944 roku na egzekucję.

Do wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkała w Warszawie z synkiem, często zmieniając mieszkania. W Powstaniu Warszawskim działała w oddziale „Bakcyl”. Po II wojnie światowej poznała kpt. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, z którym po ślubie zamieszkali w Poznaniu, a w 1963 przeprowadzili się do warszawskiej Radości. W 1991 została bohaterką filmu biograficznego „Marie Springer – to ja!”. 

Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Grobowiec, w którym spoczywa został zapomniany przez Polskę. Jest w dramatycznym stanie.

http://www.rp.pl/Historia/312209913-Rafal-Szczepanski-Pamietajmy-o-naszych-bohaterach.html

Ogromne koszty renowacji zabytkowego grobowca

Zrujnowany grobowiec pochodzi z lat 60-tych XIX w. - podlega ochronie konserwatorskiej. Fundacja sfinansowała opracowanie konserwatorskie wraz z kosztorysem koniecznych prac, które jest warunkiem rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych. Zgodnie z procedurą,  złożyliśmy także wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora o wyrażenie zgody na podjęcie prac budowlanych. 

Odbudowa zabytkowego grobowca to ogromne koszty. Projekt renowacji został wyceniony na 73 824,7 zł, z czego Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego przeznaczy na ten cel niespełna 30 proc. wartości projektu (20 000 zł). Chcemy uratować pamięć o wielkiej bohaterce i zebrać pozostałe środki, niezbędne do odbudowy grobowca - 53 824,7 zł.

Całość pozyskanych środków zostanie przeznaczona na odbudowę zabytkowego grobowca Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej, w którym zostanie pochowany również Generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Proces odbudowy grobowca będzie nadzorowany przez Powstańców Warszawskich, którzy są członkami Rady Fundacji. 

KOSZOTRYS OFERTOWY Przygotowany w oparciu o cennik Ogólnopolskiej

Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki ZPAP

 

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego       


Jesteśmy młodą fundacją, która powstała w listopadzie 2017 r., a jej założycielami są Powstańcy Warszawscy i społecznicy. Działamy krótko, ale intensywnie - nasi bohaterowie mają coraz mniej czasu na naszą pomoc.

Fundacja istotnie przyczyniła się do uhonorowania żołnierzy Powstania Warszawskiego nagrodą pieniężną 1944 zł, która będzie wypłacana dwa razy do roku. Opiekujemy się miejscami pamięci związanymi z II wojną światową, w tym działamy na rzecz rewitalizacji tablic pamięci według projektu Karola Tchorka.

Fundacja wraz z Związkiem Powstańców Warszawskich, angażuje się w pomoc materialną dla najbardziej potrzebujących Powstańców. Organizujemy m.in. wydarzenie "Serce dla Powstańców", podczas którego wręczamy potrzebującym Powstańcom paczki świąteczne.

Opiekujemy się grobami naszych bohaterów, które podczas cyklicznych akcji porządkujemy. Walczymy również o zmianę prawa, tak aby niemożliwe było likwidowanie Powstańczych grobów. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego prowadzi także działalność oświatową i wydawniczą.