Praktyki weterynaryjne w rezerwacie w RPA

Kampania się zakończyła

20%

postęp

2000

z 10000 PLN
do końca (16-06-2019 g. 23:59)

zbiórka ciągła
Celem mojej kampanii jest zebranie pieniędzy na wyjazd na praktyki weterynaryjne do Afryki. Rezerwat Shamwari realizuje program dla studentów weterynarii.

Wyjazd marzeń

Nazywam się Iga i jestem studentką trzeciego roku weterynarii. Pierwszy raz o wyjeździe Kasi Kołodziejczyk na praktyki do Afryki (założycielki VetAway i organizatorki naszego wyjazdu) usłyszałam gdzieś na pierwszym roku studiów i od razu pomyślałam sobie, że kiedyś muszę zrobić coś podobnego. Już sam wyjazd do afrykańskiego rezerwatu brzmiał jak spełnienie marzeń! A do tego jeszcze praktyczna nauka udzielania pomocy weterynaryjnej dzikim zwierzętom, takim jak lew, gepard, nosorożec czy słoń... Czy mogłabym sobie wyobrazić lepszy sposób na zdobywanie doświadczenia potrzebnego mi w przyszłym zawodzie? Nie jestem jeszcze pewna, czy swoją przyszłą karierę chcę wiązać wyłącznie ze zwierzętami egzotycznymi, ale już od dawna mam to gdzieś w głowie i może wyjazd pomoże rozwiać moje wątpliwości?

A może ZOO?

W trakcie moich studiów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej na SGGW dwukrotnie uczestniczyłam w wakacyjnych praktykach w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym w moim rodzinnym mieście. Do tego ogrodu uwielbiałam chodzić od dziecka, a podczas praktyk tylko przekonałam się, jak wspaniała jest praca ze zwierzętami i jak niesamowici oraz pełni poświęcenia ludzie każdego dnia się o nie troszczą i starają się zapewnić im jak najlepsze warunki do życia. Dlatego po roku postanowiłam wrócić tam, żeby móc dowiedzieć się jeszcze więcej o zwyczajach i behawiorze nieudomowionych gatunków oraz ich pielęgnacji i opiece medycznej.

Czemu tak daleko?

Wyjazd do rezerwatu Shamwari w RPA umożliwi mi obserwację zwierząt, które już widziałam w różnych ogrodach zoologicznych, ale też wielu innych gatunków, często zagrożonych wyginięciem, w ich naturalnym środowisku, na afrykańskiej sawannie. Będzie to też niesamowita okazja do uczestniczenia w projekcie Shamwari Veterinary & Conservation Experience, podczas którego będę miała możliwość wzięcia udziału w zajęciach teoretycznych i praktycznych dotyczących anatomii i fizjologii afrykańskich zwierząt, farmakologii i najczęściej stosowanych leków, a także metod immobilizacji i transportu dzikich zwierząt oraz opiece nad osieroconymi młodymi. Dowiem się też o najgroźniejszych chorobach zakaźnych nieudomowionych zwierząt. Pod okiem wykwalifikowanych pracowników rezerwatu  lekarzy weterynarii, studenci biorący udział w projekcie, uczestniczą w różnego rodzaju zabiegach u zwierząt żyjących na terenie rezerwatu, opracowywaniu ran, diagnostyce chorób, wykonywaniu zdjęć RTG, leczeniu złamań itp. Uczą się także korzystania z broni Palmera (stosowanej do znieczulania), uczestniczą w podawaniu leków, dokonywaniu pomiarów, pobieraniu krwi, chipowaniu, monitorowaniu funkcji życiowych. A także pomagają zwierzętom spoza rezerwatu biorąc udział w ich szczepieniu i odrobaczaniu.

Projekt ma również na celu zwrócenie uwagi na problem jakim jest kłusownictwo, jak z nim walczyć, zapobiegać oraz ochrona zagrożonych gatunków, żyjących w Shamwari. Razem z grupą studentów weterynarii z różnych krajów będziemy brali udział w monitorowaniu i transporcie zwierząt na obszarze rezerwatu, co pozwoli nam zrozumieć sposoby utrzymywania równowagi gatunkowej w miejscu takim jak to.

O rezerwacie Shamwari

Rezerwat Shamwari znajduje się w Republice Południowej Afryki, niedaleko wybrzeża, ok. 80 km od Port Elisabeth i zajmuje powierzchnię ponad 25 tys ha. Na jego terenie znajduje się fundacja Born Free Foundation Animal Rescue and Education Centre, której misją jest wprowadzanie dużych kotów pochodzących np. z cyrków, ogrodów zoologicznych, prywatnych właścicieli, do ich rodzimego środowiska. Na obszarze rezerwatu żyje wiele gatunków zwierząt, a w tym m.in. słonie, nosorożce, lamparty, bawoły i lwy, czyli wszyscy przedstawiciele tzw. "Wielkiej piątki".

Dwa filmiki z poprzednich wypraw Kasi Kołodziejczyk, organizatorki wyjazdu do Shamwari:

Koszty wyjazdu na praktyki

Niestety wyjazd wiąże się ze znacznymi kosztami, olbrzymimi jak na studencką kieszeń, dlatego zwracam się do Was z prośbą o pomoc! Każda wpłacona złotówka będzie miała dla mnie znaczenie. Koszt biletów lotniczych to ok. 4000 zł, II rata (pierwszą już opłaciłam) to 5000 zł i ok. 1000 zł za szczepienia.

Bardzo dziękuję za Wasze wsparcie!