Pomoc dla oddziałów psychiatrii dziecięcej

Kampania się zakończyła

0%

postęp

19539

zebrano w PLN
do końca (07-03-2021 g. 10:05)

zbiórka ciągła
Zbieramy środki, które pozwolą nam wesprzeć oddziały psychiatrii dla najmłodszych.

Szacuje się, że ok. 600 tys. dzieci w Polsce potrzebuje pomocy psychologicznej. Tymczasem, aby otrzymać pierwszą pomoc psychologiczną, często czeka się w kolejce parę miesięcy. W ilu przypadkach było to zbyt długo...?  

Kim jesteśmy?


Fundacja Druga Strona Lustra to energia ukierunkowana na wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży od prawie 8 lat jesteśmy obecni na dziecięcych i młodzieżowych oddziałach psychiatrycznych warszawskich szpitali. 

Chętnie pojawiamy się tam, gdzie możemy pomóc najmłodszym lub wpłynąć na zmianę jakości oferowanej im w Polsce opieki psychologicznej i psychiatrycznej.

Naszą flagową działalnością jest wspomniana już praca na oddziałach psychiatrii. Kiedy liczyliśmy liczbę godzin, jaką wraz z wolontariuszami spędziliśmy na warsztatach z dziećmi, przestaliśmy liczyć przy 8 tysiącach... i nie chcemy liczyć dalej. :) Chcemy być!

Choć nasze doświadczenie w tej formie pomocy jest całkiem spore, wciąż dbamy o rozwój tak, aby każdy rok pracy Fundacji niósł realne zmiany w jakości pobytu dzieci na oddziałach oraz ich powrocie do zdrowia.Co robimy?

Staramy się zmienić szpitalną rzeczywistość. Pracujemy z dziećmi zdrowymi i już doświadczającymi trudności, wspieramy ich rodziców, edukujemy pracujących z najmłodszymi specjalistów i nauczycieli, docieramy w miejsca, gdzie wsparcie dla dzieci jest naszym zdaniem niedostateczne i wreszcie: walczymy o zmiany systemowe, aby dzieci otrzymywały taką opiekę ze strony specjalistów zdrowia psychicznego, jaka jest im należna i potrzebna do zachowania zdrowia oraz rozwijania w pełni drzemiącego w nich potencjału.

Motorem podejmowanych przez nas działań jest cytat z muru berlińskiego:

„Many small people, in many small places, do many small things, that can alter the face of the world.”

(w wolnym tłumaczeniu: "Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscach, robi wiele małych rzeczy, które razem mogą zmienić to, jak ten świat wygląda")

Wierzymy, że dokładając swoją cegiełkę do zdrowia dzieci w Polsce, tworzymy realne zmiany i dajemy najmłodszym lepszą przyszłość.

Co chcemy robić?

1. Wesprzeć oddziały psychiatrii dziecięcej. 
To teraz najpilniejsza sprawa. W reżimie sanitarnym który jest konieczny w czasie pandemii, w większości szpitali dzieci są pozbawione odwiedzin rodziców. Jedynym wsparciem na oddziałach są dla nich członkowie personelu, którzy oprócz tego muszą wykonywać swoją codzienną, ciężką pracę. Czasami są też sytacje podbramkowe- w klinikach w których leczone są dzieci w kryzysie psychicznym z współwystępującym podejrzeniem COVID, dzieci cały dzień spędzają zamknięte same w pokojach-izolatkach a personel widzą głównie przez szybkę w drzwiach. Są same ze swoimi myślami.

Dlatego tak ważne jest dostarczyć tam jak najszybciej wsparcie. Potrzebujemy środków na zakup kolorowanek antystresowych, kredek, mazaków, puzzli, klocków, ciastolin i innych inszości które dzieciom pogrążonym w depresji pozwolą wypełnić wolny czas i trochę oderwać się od rzeczywistości oddziałowej. Chcemy też zakupić środki pierwszej potrzeby, ponieważ są maluchy, które na oddział przywożone są wprost z interwencji, w samych piżamkach i nie mają nawet własnej szczoteczki do zębów czy ręcznika. W takich warunkach trudno jest mieć nadzieję na lepsze jutro i uwierzyć, że są ludzie którym na nas zależy. Wreszcie- marzymy o możliwości zakupu pojedynczych tabletów dla oddziałów- tak, żeby dzieci miały szanse porozmawiać z rodzicami w formie wideokonferencji i zobaczyć, że istnieje życiem poza oddziałem. Że mają do czego dążyć. Bardzo wierzymy, że nam w tym pomożecie :)
2. Gdy tylko minie czas pandemii, marzy nam się by być na oddziałach częściej. 

Najlepiej raz w tygodniu. Mamy grono świetnych wolontariuszy, którzy są gotowi do pracy –  potrzebujemy tylko większej ilości materiałów, by móc działać. Koraliki, kredki, farby, papier... wszystko, co dobre, szybko się kończy. :) Cieszy nas, że dzieci tak ochoczo z nami pracują – nie chcemy ich w żadnym wypadku ograniczać. Miło byłoby też zostawić raz na jakiś czas trochę materiałów, aby już bez naszej opieki mogły zająć sobie czas w ciągu tygodnia. 
Tego wspaniałego Sticha namalowała Gabrysia w czasie warsztatów z naszymi wolontariuszami. Chcemy móc częściej zmieniać w ten sposób szpitalną rzeczywistość. :)

3. Naszym ogromnym marzeniem... celem (!) jest założenie świetlicy, która będzie bezpieczną przystanią dla dzieci wymagających wsparcia psychicznego. Potrzebujemy do tego lokalu oraz chociaż jednego psychologa/wychowawcy, którego będziemy mogli zatrudnić etatowo  nie brzmi to, jak osiągnięcie szczytu Mount Everest, prawda? A jednak wciąż takich miejsc jest za mało, zmieńmy to razem!

W świetlicy planujemy...

– towarzyszyć dzieciom, które doświadczają trudności ze zdrowiem psychicznym w codziennych radościach i smutkach. Chcemy móc być przyjaznym "uchem", które usłyszy jak dziecko mówi o tym co dzieje się w szkole lub doradzić, gdy martwi się jak dogadać się ze starszym bratem czy siostrą,
– rozwijać umiejętności interpersonalne, empatię, radzenie sobie ze stresem i inne "supermoce" potrzebne do tego, by dziecko było szczęśliwe i rozwijało się tak jak jego rówieśnicy,
– inspirować do rozwoju nastoletnich i dziecięcych talentów. Będziemy prowadzić zajęcia plastyczne, muzyczne, zajęcia dla majsterkowiczów i ogrodnicze. Wszelkie te, które sprawią, że w oku dzieci doświadczonych depresją znów pojawi się błysk :),
– wzmacniać poczucie kompetencji i siły u dzieci. Chcemy, aby nie tylko otrzymywały pomoc, ale też same mogły pomagać innym i doświadczać, jak wielką to daje moc! Planujemy wspólne tworzenie i wysyłanie kartek świątecznych dla samotnych starszych osób, budowanie karmników dla ptaków i bud dla psów ze schronisk oraz milion innych aktywności, potrzebujemy tylko miejsca, w którym będziemy mogli z dziećmi realizować te cuda. :)

Wierzymy w naszą misję bardziej niż w cokolwiek innego na tym świecie – Ty uwierz w nas! :)


Jesteśmy otwarci na wszelką pomoc – tu możesz pomóc nam na przynajmniej dwa sposoby:

– dołącz się do zbiórki – doceniamy naprawdę każdą złotówkę, wybierz zatem próg, który nie będzie dla Ciebie obciążeniem. Pamiętaj, że już za 5 złotych możemy kupić np. blok rysunkowy :),

– podaj zbiórkę dalej, bo razem możemy więcej! Opowiedz o nas znajomym, udostępnij link do tej strony lub strony Fundacji.

Sto procent środków, które przekażesz na wsparcie Fundacji, zostanie przeznaczone na materiały niezbędne nam do pracy.

Jeśli dotarłeś aż tutaj, to kłaniamy się w pas i pięknie dziękujemy za Twój czas i zainteresowanie :). Sporo już o nas wiesz! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami jak najdłużej. Zapraszamy do obserwowania nas na Facebooku i Instagramie. Tam na bieżąco dzielimy się tym, co się u nas dzieje :). Do zobaczenia!