Ogród sensoryczny dla uczniów szkoły specjalnej

Kampania się zakończyła

0%

postęp

1840

zebrano w PLN
do końca (26-05-2019 g. 03:40)

zbiórka ciągła
Zbieramy środki na ogród sensoryczny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ZSS nr 101 im. J. Brzechwy w Poznaniu.

CEL

Chcemy stworzyć ogród sensoryczny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy Zespole Szkół Specjalnych nr 101 im. Jana Brzechwy w Poznaniu. Potrzebujemy zebrać 10 000 zł (na które składają się koszty materiałów oraz wykonawstwo) na wykonanie ścieżki sensorycznej przez profesjonalną firmę. Powierzchnia ścieżki to 96 m2. 


KIM JESTEŚMY


Witajcie!

Jesteśmy najstarszą w Polsce placówką kształcącą uczniów z niepełnosprawnością intelektualną  nasza szkoła ma ponad 120 lat! Proponujemy naszym uczniom różne formy terapii. 

Naszym pragnieniem jest wprowadzenie tzw. hortiterapii, czyli terapii ogrodniczej. Dysponujemy przestrzenią, którą można zagospodarować na ten cel. Chcemy stworzyć ogród sensoryczny, w którym uczniowie mieliby możliwość poznawania świata poprzez różnorodne zmysły np. węchu, dotyku, smaku. 

W ogrodzie uczniowie realizowaliby terapię poprzez pracę, wzmacnialiby poczucie własnej wartości, pokonywaliby własne ograniczenia, słabości. Pobyt w ogrodzie to także wspaniała okazja do obserwowania zmian w przyrodzie w poszczególnych porach roku. I oto pojawia się ogromna szansa – znaleźli się ludzie, którzy wspomogli nasz projekt poprzez dostarczenie nam materiałów ogrodniczych, sadzonek roślin oraz drewna, z którego uczniowie wykonali skrzynie. Wiosną w skrzyniach pojawiły się pierwsze rośliny – warzywa, zioła, kwiaty. Ogród ma już swoją nazwę – Oaza na Swobodzie. 
Przebywanie uczniów w naszym ogrodzie, zarówno tych z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, jak i umiarkowanym lub znacznym, sprawia im ogromną radość i satysfakcję z wykonywanych czynności, nawet tych najprostszych, jak podlewanie roślin, grabienie itp. 

Starsi uczniowie, przygotowujący się do pełnienia w przyszłości ról zawodowych, z wielkim zaangażowaniem podjęli się trudniejszych zadań takich jak kopanie, szlifowanie palet, co przyczynia się do podniesienia poczucia własnej wartości i uznania ich w oczach innych. Możliwość korzystania z ogrodu w szkole jest dla niektórych uczniów jedyną okazją do obcowania ze światem przyrody i możliwością zmieniania środowiska przyrodniczego. Jest to ważny aspekt terapeutyczny. 

Podążając za marzeniami i potrzebami chcemy stworzyć profesjonalną ścieżkę sensoryczną, dostosowaną do uczniów korzystających z wózków. Nasze fundusze są zbyt skromne i dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia finansowego.

Pomóżmy uczniom z Zespołu Szkół nr 101 spełnić marzenie!

ILE POTRZEBUJEMY

Do każdej osoby, która wpłaci kwotę powyżej 50 zł, dotrze mydełko zrobione przez naszych uczniów. Jeżeli darczyńca chciałby otrzymać upominek, prosimy  o wyłączenie opcji "anonimowy przelew" – w ten sposób będziemy mogli się skontaktować z daną osobą i przesłać podziękowanie. 

Podsumowanie kosztów:

 wykonanie usługi  7000 zł
– galanteria ogrodowa – ok. 1500 zł
 narzędzia do impregnacji i czyszczenia kostki brukowej  ok. 300 zł
– rozdrabniacz do gałęzi  ok. 300 zł
 meble ogrodowe (hamak, leżaki)  ok. 900 zł


Dziękujemy za każdą pomoc!