Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich!

Kampania została sfinansowana!

131%

postęp

13190

z 10000 PLN
do końca (02-10-2017 g. 22:23)

zbiórka ciągła
Wesprzyj renowację grobu powstańca warszawskiego - Andrzeja Chołowieckiego ps. "Szary" w ramach tegorocznej akcji #NieZapomnijONas.


Akcja "Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich!" prowadzona jest przez Komitet 44 i Stowarzyszenie Zachowania Pamięci O Armii Krajowej pod honorowym patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

AKTUALIZACJA 03.08: 105% !!! DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE!
POMAGAJCIE DALEJ - WYREMONTUJEMY WIĘCEJ GROBÓW!
OCALIMY OD ZAPOMNIENIA BOHATERÓW POWSTANIA WARSZAWSKIEGO!


W tym roku część kampanii chcemy przeprowadzić za pośrednictwem portalu Polakpomaga.pl
Chcemy zrobić niespodziankę pani Wandzie Traczyk-Stawskiej ps. "Pączek", której marzeniem jest, żeby grób jej kolegi z Powstania Warszawskiego był godny. Godny jego walki, godny jego przelanej krwi i oddanego życia o wolność naszej Ojczyzny.

Opowiada pani Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”:
- Andrzej był moim serdecznym kolegą. Razem walczyliśmy w Oddziale Osłonowym WZW. Miał zaledwie 20 lat...W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego nasz oddział toczył ciężkie walki. Pewnego dnia wybuch bomby spowodował ogromne zniszczenia w naszym budynku. Wszędzie unosił się pył, krztusiliśmy się, nie mogliśmy oddychać, Andrzej nic nie widział a pył oślepił go tak bardzo, że nawet po dłuższym czasie nie mógł przejrzeć na oczy. Bardzo się bał. Próbowałam go pocieszać i uspokoić. Niestety, jak to młodzi ludzie, koledzy z drużyny zauważyli jego przerażenie. Zaczęli mu dokuczać i wytykać tchórzostwo. Proszę pamiętać, że my nie byliśmy wojskiem zawodowym, byliśmy ochotnikami! Każdy miał prawo się bać. Po tej sytuacji Andrzej przeszedł wielką wewnętrzną przemianę. Wyzbył się lęku i już podczas następnego ataku na stanowiska niemieckie, pełen wiary i determinacji, wyskoczył jako pierwszy. Chciał walczyć, chciał zwyciężyć! Za Polskę! Niestety w trakcie walk dosięgła go seria karabinu i został ciężko ranny. Zmarł 14.08.1944. Widziałam wiele cierpienia i śmierci, ale tego nigdy nie zapomnę. Bardzo to przeżyłam. Po wojnie, po uwolnieniu z obozu jenieckiego przez pancerniaków gen. Maczka, trafiłam w 1946 roku do Palestyny, do Szkoły Młodszych Ochotniczek. Któregoś dnia, pewna kobieta na wieść o tym, że ja i koleżanki jesteśmy z Powstania, podeszła do nas i zapytała czy może kojarzymy pewnego chłopca. Pytała o Andrzeja Chołowieckiego! Mojego Andrzejka!... Sparaliżowało mnie i od razu zaczęłam strasznie płakać. Mama Andrzeja zrozumiała wszystko bez słów. Spytała tylko, gdzie jest pochowany jej syn. Niestety, rodzice Andrzeja nie czuli się na siłach, aby wrócić do PRL-u. Zostali na emigracji. Andrzej pochowany jest na cmentarzu Bródnowskim. Nie ma rodziny, która mogłaby zadbać o jego grób. Z naszego oddziału żyje już nas tylko czworo, ale tylko ja jedna mogę jeszcze chodzić. W tym roku jednak zdrowie nie pozwoli mi udać się na cmentarz. Bardzo to przeżywam. Andrzej Chołowiecki był niezwykłym chłopcem, który przełamał swój lęk, pokonał strach i poświęcił życie w walce za Polskę.

Pomóżcie nam przywrócić Pamięć o naszych Bohaterach. 
Wspólnie ocalimy Ich od zapomnienia!


#NieZapomnijONas

Komitet ds. Budowy i Renowacji Miejsc Pamięci i Mogił Postańczych 1944 roku działa od 2005 roku. Honorowym patronem komitetu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2015 roku rozpoczęliśmy akcję "Nie Zapomnij O Nas Powstańcach Warszawskich!".
Przez te wszystkie lata udało nam się już zebrać ponad 500 tysięcy złotych i wyremontować blisko 200 najbardziej zniszczonych i zapomnianych mogił powstańczych oraz kilka pomników poświęconym Polskiemu Państwu Podziemnemu.
Pomóz nam w tym roku ocalić od zapomnienia kolejnych Bohaterów Powstania Warszawskiego.
#NieZapomnijONas

Standardowy wzór i koszt grobów, które remontujemy to 4-6 tysięcy złotych.
W zależności od ilości zamawianych jednorazowo.

W przypadky gdy uda się zebrać kwotę 10 tysięcy złotych firma kamieniarska przedstawi kilka projektów - m. in. żeby zachować oryginalną tablicę. Przy wyższej kwocie będziemy dyskutować nad wyremontowaniem z tej akcji kilku grobów znajdujących się na Cmentarzu na Bródnie. Będziemy w aktualnościach informować o wszelkich pomysłach i postępach.

Pomóżcie!