Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku

Kampania się zakończyła

4%

postęp

423

z 9000 PLN
do końca (19-04-2019 g. 09:45)

zbiórka ciągła
Stowarzyszenie Jesteśmy potrzebuje środków na wynajem większego lokum, w którym będzie mogło przeprowadzać zajęcia i warsztaty w ramach Grupy Wsparcia.

O nas

Od pięciu lat spotykamy się w każdy czwartek w Krakowie przy ulicy Długiej. Nasze spotkania trwają tylko 2 godziny wieczorem, gdyż tylko w tym czasie możemy korzystać z użyczonego nam lokalu. Nasze spotkania do końca ubiegłego roku nie były sformalizowane. Były to spotkania Grupy Wsparcia, spotkania grupy osób, które szukały miejsca, w którym mogą pomóc sobie w rozwiązaniu swoich problemów.

Wszystko to co dzieje się w Grupie można śledzić na naszym facebookowym profilu Grupy i stronie internetowej Stowarzyszenia.

 

Kto przychodzi na spotkania? 

Formuła spotkań jest otwarta i nigdy nie wiadomo z jakim problemem pojawią się nowe osoby na spotkaniu.

Przychodzą osoby z problemami emocjonalnymi, szeroko rozumianymi. Czyli nie tylko osoby z depresją, ale też osoby z np. traumą po śmierci osób bliskich, traumą po rozstaniu, osoby próbujące uporządkować swoje relacje z rodzicami czy rodzeństwem. Albo po prostu te, które nie potrafią nigdzie indziej znaleźć swojego miejsca.

Na nasze spotkania przychodzi coraz więcej osób i zdarzają się dni, kiedy pojawia się na nich prawie 30 osób. Przy takiej liczbie uczestników nie ma najmniejszych szans na to, aby każda osoba mogła podzielić się problemem, z którym przyszła. I dlatego pojawił się pomysł spotkań każdego dnia i przez więcej godzin. A na to potrzebny jest inny lokal, dostępny również w inne dni oraz osoby, które zajmą się prowadzeniem spotkań.

Przez prawie pięć lat spotkań naszej Grupy Wsparcia Jesteśmy, uczystniczyło w nich ponad 500 osób. Niektóre z nich pojawiły się na spotkaniach raz albo kilka razy. Około 200 osób przychodzi kilka czy kilkanaście razy w roku. Jest też grupa około 50 osób, która spotyka się w miarę regularnie. To te osoby postanowiły o powstaniu "Stowarzyszenia Jesteśmy". 13 osób z nich zostało członkami-założycielami.

Zrobiliśmy pierwszy krok

Tym pierwszym krokiem było założenie Stowarzyszenia. To bardzo ważny krok który – liczymy na to bardzo – umożliwi nam organizację spotkań w każdy dzień tygodnia i w większej liczbie godzin.

Przed nami kolejne kroki

 Szukamy nowego lokalu, w którym będziemy się spotykać, rozmawiać, ale też mając do tego warunki. organizować szereg warsztatów, dzięki którym nauczymy się lepiej radzić sobie z problemami. To ma być nasza STACJA ENDORFINA, miejsce naładowane dobrą energią, życzliwością, zrozumieniem, akceptacją i tym wszystkim co pomaga zobaczyć, że życie jest piękne i świat jest piękny.

 Wybieramy liderów, moderatorów spotkań. Spotkania prowadzić mają, jako wolontariusze, głównie osoby, które od wielu lat uczestniczą  w spotkaniach  Grupy i chcą podzielić się swoim doświadczeniem z wychodzenia z kryzysu z innymi osobami, które znajdują się na początku tej drogi. Ale też chcielibyśmy, aby nad spotkaniami opiekę sprawowały osoby z odpowiednim fachowym przygotowaniem. Jesteśmy już po rozmowach ze studentami ostatnich lat psychologii oraz osobami, które uczestniczą w szkoleniach na psychoterapeutów. Chcielibyśmy, aby te osoby były zatrudnione. Na ich wynagrodzenia staramy się uzyskać środki z różnych konkursów lub sponsorów instytucjonalnych.

 W naszej STACJI ENDORFINA nie chcemy tylko rozmawiać. Przygotowujemy się do organizacji warsztatów i zajęć skierowanych do osób z problemami emocjonalnymi.

Jakie to będą warsztaty i zajęcia? Na razie mamy plany i potrzeby na:

 warsztaty rozwojowe ukierunkowane na autoterapię,
 zajęcia ruchowo-relaksacyjne w oparciu o program ćwiczeń przeznaczonych dla osób z problemami emocjonalnymi,
– cykliczne spotkania klubów mówców, dyskusyjnego filmowego, klubu książki autoterapeutycznej i popularnopsychologicznej,
 szkolenia wspierające powrót do aktywności zawodowej i na rynek pracy, ale nasza chęć poszerzania tego co robimy jest nieograniczona. Jedynym ograniczeniem są finanse.

Na co przeznaczymy zebrane środki

Musimy znależć nowe miejsce na naszą aktywność. Koszt wynajęcia odpowiedniego dla naszych potrzeb lokalu to około 2500 złotych miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 30 000 złotych. Dla nas, jako młodego stowarzyszenia, jest to kwota bardzo duża.

Staramy się o finansowanie tych kosztów z trzech różnych źródeł, w mniej więcej równych częściach:

 z projektów i konkursów ogłaszanych przez Miasto Kraków, Wojewodę czy inne instytuje publiczne,
 od darczyńców prywatnych, fundacji czy większych firm,
– i co najważniejsze ze zbiórki prowadzonej na PolakPomaga.

Posiadanie nowego miejsca da nam poczucie stabilności i pozwoli w na rozwinięcie nagromadzonego podczas tych pięciu lat spotkań Grupy potencjału.

Dlaczego to co robimy jest takie ważne?

Tego co robimy i planujemy robić w dużo większej skali, nie da się przecenić w obecnych czasach. Statystyki są bardzo smutne.

– W Polsce na depresję cierpi 1,5 mln ludzi i są to tylko osoby zdiagnozowane.
 Liczba osób leczących się na depresję stale rośnie i równie pesymistyczne są prognozy na przyszłość.
 Depresja, nerwica i inne zaburzenia psychiczne wpływają na obniżenie jakości życia zarówno osób, których ta choroba dotyczy, jak i ich rodzin czy bliskich. Chorzy często tracą pracę, wycofują się z życia społecznego, a ich związki rozpadają się.
 Brak jest ośrodków zajmujących się pomocą dla osób w kryzysie emocjonalnym, który łatwo przechodzi w depresję i inne choroby psychiczne. Chorzy często są osamotnieni, a z powodu braku możliwości, ich leczenie często ogranicza się jedynie do brania leków, które pomagają tylko doraźnie, nie rozwiązując problemu.

Dlatego tak bardzo ważne jest nasza działalności i wasze jej wsparcie!

Tego co chcemy zrobić, nie robimy tylko dla siebie

Każda osoba, która chce się znaleźć w naszej STACJI ENDORFINA, będzie mogła to zrobić. Nie zamykamy się na nikogo. Formuła otwartych spotkań dla wszystkich potrzebujących obowiązująca na Długiej, będzie również przestrzegana w naszym nowym miejscu.

Wierzymy w to, że dzięki waszemu wsparciu...

wiele osób będzie mogło powiedzieć, pomyśleć: "mam swoje miejsce, w którym jestem u siebie, w którym mnie akceptują i wspierają". Taka STACJA, taki DOM.

„Pomyśl: będziemy mieć własny dom. Będzie ci źle, będą cię zdradzać i wyszydzać ludzie; wtedy wrócisz do naszego dom i powiesz tylko: To jest nasz dom. Świat wyda ci się inny, jeśli spojrzysz nań przez okno naszego domu…”

Mark Hłasko

Wszystkich którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o nas, zapraszamy na stronę stowarzyszenia, facebookową stronę Grupy lub na nasze spotkania w każdy czwartek w Krakowie przy ulicy Długiej 3.